W jaki sposób najlepiej pozbyć się zadłużenia kredytowego?

Nie traćmy czasu na wprowadzenie… czy to pożyczki studenckie, rachunki medyczne, zadłużenie na karcie kredytowej, wszyscy siedzimy na spłatach pożyczonych pieniędzy i może to być brzemię. Jeśli jesteś gotowy, aby mieć to za sobą, postępuj zgodnie z poniższymi metodami.

Na początek porównamy metodę kuli śnieżnej z metodą lawinowej spłaty zadłużenia, aby móc określić, który z tych planów jest lepszą opcją spłaty długu w Twoim przypadku.

Długi a metoda kuli śnieżnej

Stosując metodę kuli śnieżnej, po prostu zaciągasz najmniejszy dług, niezależnie od stopy procentowej, i spłacasz go najpierw, dokonując jak największej minimalnej wymaganej płatności i dokonując w międzyczasie minimalnych spłat wszystkich innych długów. Po spłaceniu najmniejszego zadłużenia weź tę miesięczną płatność i dodaj ją do miesięcznej płatności za kolejny najmniejszy dług, spłacając go szybciej. Gdy ten dług zostanie spłacony, weź równowartość dwóch miesięcznych płatności z pierwszych dwóch spłaconych długów i zastosuj je do następnego długu i tak dalej, aż cały dług zostanie spłacony.

W miarę jak utrzymujesz rozpęd, rośnie kwota, którą możesz przeznaczyć na każdy nowy dług, a wraz z nią rośnie Twoja motywacja. Za każdym razem, gdy spłacasz dług, zmotywuje Cię to do szybszej spłaty kolejnego. Poczucie tych małych zwycięstw, które prowadzą do większych, jest głównym powodem, dla którego metoda kuli śnieżnej jest skuteczna. Spłacanie długów, bez względu na to, jak małe, jest zachęcające, wzmacniające i inspiruje nas do utrzymywania (śnieżnej) kuli w ruchu poprzez dalsze spłacanie coraz większych długów, aż wszystkie długi staną się przeszłością.

Lawinowa metoda spłaty zadłużenia a długi

Lawinowa metoda spłaty zadłużenia to także przyspieszony sposób spłaty zadłużenia, ale nie podąża on drogą od najmniejszej do największej, jeśli chodzi o spłatę długów. Lawina zadłużenia polega na spłacie długu z najwyższą stopą procentową w pierwszej kolejności, oszczędzając w ten sposób pieniądze na odsetkach. Jest to podobne do kuli śnieżnej długu, ponieważ wszystkie inne długi mają otrzymywać tylko minimalne miesięczne spłaty, dopóki nie zostanie spłacony duży dług odsetkowy. Ma to sens matematyczny, jednak często pojawia się problem, który polega na tym, że spłacenie długu trwa wiecznie, zwłaszcza jeśli dług o najwyższej stopie procentowej jest również największym długiem. Jeśli wybierzesz tę metodę, będziesz musiał zastosować dużą dyscyplinę, aby spłacić swój dług bez dalszego zwiększania mniejszych sald. Jeśli potrafisz zachować motywację, może to być najlepszy wybór dla Ciebie.

Która metoda spłacania długów będzie lepszym wyborem dla Ciebie?

Obie metody mają swoje wady i zalety, ale prawda jest taka, że ​​możesz wybrać metodę, która najlepiej pasuje do Twojej sytuacji, lub użyć kombinacji tych dwóch. Jeśli masz serię małych długów, śnieżka zadłużenia zbuduje w tobie pewność, że tak, możesz spłacić swój dług. Jeśli masz jeden lub więcej dużych długów o wysokim oprocentowaniu, zawsze możesz zacząć od kuli śnieżnej długu, spłacić mniejsze zadłużenie i przejść na metodę lawinową dla długów o wysokim oprocentowaniu. Obie metody mają pozytywny wpływ - obie przyspieszają proces wychodzenia z długów i taki jest cel.

Dodatkowo – jeśli chcesz pozbyć się zadłużenia z tytułu kredytów gotówkowych, bez względu na to, którą z tych opcji wybierzesz, żyj poniżej swoich możliwości - wszystko, co nie jest kluczem do przetrwania, jest niepotrzebnym wydatkiem. Jeśli wyeliminujesz te wydatki, powinieneś szybko wyjść z długów.