Minusy lokat bankowych

enter image description here Mogłoby się wydawać, że lokaty bankowe to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą zaoszczędzić i którzy posiadają odpowiedni kapitał, który spokojnie może rosnąć na lokacie. Jest to bowiem właściwie pewny zysk. Wbrew pozorom istnieje wielu przeciwników lokat bankowych, którzy zaznaczają na przykład, że zysk ten jest bardzo niski i że o wiele szybciej można uzyskać pieniądze inwestując swój kapitał w akcje spółek giełdowych. Wejdź również sprawdzić najlepsze pożyczki na http://www.okasa.pl/

Niskie zyski

Stały zysk to nie wszystko. Pieniądze odłożone na lokacie wprawdzie są bezpieczne i bardzo powoli, ale zawsze pomnażają się, jednak oprocentowanie (które raczej nie przekracza kilku procent w ciągu roku) nie zapewni nam tak zwanych „kokosów”. Szczególnie nasz zysk nie będzie wyjątkowo pokaźny, jeśli „zamrożona” przez nas kwota nie będzie duża. Odłożenie na lokacie dużej sumy (takiej, która pozwoliłaby na większy zysk z inwestycji) może okazać się jednak sporym kłopotem.

Terminowość lokat

Jednym z minusów lokat jest ich terminowość. Długoterminowe są znacznie bardziej opłacalne, podlegają bowiem zazwyczaj większemu oprocentowaniu. Z drugiej jednak strony wiążą się z pewnego rodzaju ryzykiem. Jeśli bowiem odłożone przez nas pieniądze będą nam potrzebne wcześniej (przed upływem terminu zapadalności inwestycji), to możemy spodziewać się różnego rodzaju sankcji. Chodzi tutaj głównie o anulowanie profitów – częściową lub całościową utratę zebranych do tej pory odsetek od kapitału, ale także o bardziej rygorystyczne sankcje takie jak nakładanie kar czy też opłat manipulacyjnych na klientów zrywających wcześniej umowę. Z drugiej strony mamy lokaty krótkoterminowe, są one bezpieczniejsze (termin do wypłacenia pieniędzy upływa znacznie szybciej a zainwestowany przez nas kapitał szybciej do nas powraca), z drugiej jednak strony musimy pamiętać o tym, że oprocentowanie tego typu lokat jest niższe – końcowe zyski będą zatem również niższe.

Podatek od zysków kapitałowych

Dużym minusem lokat jest podatek od zysków kapitałowych, wynosi on aż 19%! Banki chcąc wybielić się i zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania właśnie z ich oferty (a nie z oferty proponowanej przez konkurencję) bardzo często pomijają fakt, że od uzyskanego dochodu trzeba będzie odjąć podatek. Pewnego rodzaju pułapkę mogą tutaj stanowić oprocentowania nominalne, mylone przez niedoświadczonych klientów z oprocentowaniem realnym.

Inflacja

Dużym minusem lokat bankowych jest to, że trzeba być szczególnie wyczulonym na spadek wartości pieniądza, który może pokrzyżować nasze plany zdobycia określonego zysku i sprawić, że nasz kapitał wcale się nie zwiększy.


Related Posts

  • No related post found

Published by

januszek

januszek